Utópia

Autor: Vladimir Smatanik | 11.2.2012 o 10:23 | (upravené 11.2.2012 o 13:22) Karma článku: 5,68 | Prečítané:  534x

Sedel som v jednej malej, útulnej kaviarničke a sledoval som, ako vonku pomaly padá sneh. Vysoké (či nízke?) záporné teploty tam vonku pôsobili momentálne hrejivo a uspokojovali ma, aspoň do chvíle, keď si oblečiem zimnú bundu a vyberem sa zase von. Do čerta aj s ich globálnym oteplovaním.

 

-Počúvaš ma vôbec? Vlado!

Strhol som sa a pozeral na oproti sediaceho kamaráta.

-Ale veď jasné, Norbert. Len som sa trošku zamyslel, pri pohľade na to zamrznuté peklo vonku...

-Ach, také kraviny. Nechceš počúvať logické argumenty, čo? Volil si ho a vidíš, aké rozhodnutie urobil?! Slovensko na tom stratilo takmer milión Eur.

-Milión, to nie je veľa.

-Čože? Kedy ty len tak zarobíš milión Eur?

-No, nehovorím, že to nie je veľa pre mňa, ale vieš, mohlo by byť aj horšie. O dosť.

-Ako to? Vysvetli?

-Čítal som tú fikciu, vieš. Čo napísal jeden z tých bradatých politológov. Volalo sa to „Šedé eminencie na Slovensku a vo svete“.

-Nepoznám. O čom to bolo? A ako to súvisí s tým peňažným únikom?

-No v tej knihe sa opisuje iný svet, alternatívny. Funguje podobne, majú tam demokraciu. Ale je v ňom niečo nesprávne a skazené. Zasmial by si sa.

-Čo konkrétne? Tiež tam politici tak podvádzajú?

-No, oproti tomu tam sú tí naši amatéri. Predstav si, že sa volí raz za 4 roky, myslím do parlamentu. A predstav si, že tam majú strany a volia len 1 a v rámci nej môžu, ale nemusia zakrúžkovať kandidátov. Ak to neurobia, ide daný počet prvých, podľa percent a kresiel, ktoré získajú v parlamente.

-Hmm, kravina. Veď to musí byť strašne obmedzujúce...

-Nechaj ma dohovoriť! Predstav si, že tí politici tam vlastne nič neznamenajú. Každá strana tam je platená finančnou spoločnosťou a tá má svoje vlastné záujmy, ktoré sa potom presadzujú. Ovládajú média a ovplyvňujú nimi ľudí. Často jedna spoločnosť ovláda aj viacero strán.

-Ako to, že to tí ľudia tam nevidia? Nemajú internet?

-Majú. Keď sa snažia niekde napísať pravdu, neveria ničomu a označia to ako konšpirácia. Tomu, kto to presadzuje, nadávajú utopista. Žijú si pevne v tom  neskutočnom svete a hádajú sa o tom, ktorá strana je lepšia, tak ako my.

-A to je tam tak iba na Slovensku, alebo v celom svete?

-Ale kde, prosím ťa!!! Celý svet je ovládaný bankami. Ale tomu nikto nechce veriť. Banky si tam samé vyrábajú peniaze bez ničoho. Európska únia je zmanipulovaná a robí úplne hlúpe kroky. A aby internet nemohol šíriť tie konšpirácie, snažia sa kontrolovať i ten.

-A to si tí ľudia nechajú?

-Áno. Je to pre mňa neuveriteľné. Predstav si, že tam na tom Slovensku prepukol škandál, na verejnosť sa dostali odpočúvania, ktoré dokazujú skorumpovanosť valnej väčšiny strán. Tou istou spoločnosťou!

-Predpokladám, že to bude impulz na zmenu a končí to happy-endom. Nuda.

-Nie. Kdeže, oni sa ďalej hádajú o stranách, zvolia pár nových ľudí, pár krát prídu vymrznúť na námeste, zakričia pár hesiel a potom naklusajú k urnám a niekoho zvolia. Tých, ktorí sú proti tomu zosmiešňujú alebo im neveria. Aké je to riešenie nikoho nevoliť? A väčšina nejde ani protestovať, dokonca.

-Aké je to riešenie voliť podvodníkov? Ako je to možné Vlado? Veď tá kniha je moc nereálna aj na sci-fi. Takí by ľudia nikdy neboli.

Odmlčal som sa a pozrel som sa von. Stále snežilo. Povzdychol som si, ťukol som niečo na počítači a vypol som ho.

-Tak ako si teda zahlasoval, Vlado?

-Za jeho odvolanie. Zlodejov nikdy tolerovať nebudem. Ale vieš, chvíľku, chvíľku som sa cítil ako tí ľudia v tej knihe. Chcel som ho ponechať, veril som mu. Neviem prečo, asi mi šibe.

-Nečítaj také utópie a ži v normálnom svete. Normálne sa na tom musím smiať.

-Utópia. Tým slovom oni nazývajú náš svet, Norbert.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?