Utópia

Autor: Vladimir Smatanik | 11.2.2012 o 10:23 | (upravené 11.2.2012 o 13:22) Karma článku: 5,68 | Prečítané:  533x

Sedel som v jednej malej, útulnej kaviarničke a sledoval som, ako vonku pomaly padá sneh. Vysoké (či nízke?) záporné teploty tam vonku pôsobili momentálne hrejivo a uspokojovali ma, aspoň do chvíle, keď si oblečiem zimnú bundu a vyberem sa zase von. Do čerta aj s ich globálnym oteplovaním.

 

-Počúvaš ma vôbec? Vlado!

Strhol som sa a pozeral na oproti sediaceho kamaráta.

-Ale veď jasné, Norbert. Len som sa trošku zamyslel, pri pohľade na to zamrznuté peklo vonku...

-Ach, také kraviny. Nechceš počúvať logické argumenty, čo? Volil si ho a vidíš, aké rozhodnutie urobil?! Slovensko na tom stratilo takmer milión Eur.

-Milión, to nie je veľa.

-Čože? Kedy ty len tak zarobíš milión Eur?

-No, nehovorím, že to nie je veľa pre mňa, ale vieš, mohlo by byť aj horšie. O dosť.

-Ako to? Vysvetli?

-Čítal som tú fikciu, vieš. Čo napísal jeden z tých bradatých politológov. Volalo sa to „Šedé eminencie na Slovensku a vo svete“.

-Nepoznám. O čom to bolo? A ako to súvisí s tým peňažným únikom?

-No v tej knihe sa opisuje iný svet, alternatívny. Funguje podobne, majú tam demokraciu. Ale je v ňom niečo nesprávne a skazené. Zasmial by si sa.

-Čo konkrétne? Tiež tam politici tak podvádzajú?

-No, oproti tomu tam sú tí naši amatéri. Predstav si, že sa volí raz za 4 roky, myslím do parlamentu. A predstav si, že tam majú strany a volia len 1 a v rámci nej môžu, ale nemusia zakrúžkovať kandidátov. Ak to neurobia, ide daný počet prvých, podľa percent a kresiel, ktoré získajú v parlamente.

-Hmm, kravina. Veď to musí byť strašne obmedzujúce...

-Nechaj ma dohovoriť! Predstav si, že tí politici tam vlastne nič neznamenajú. Každá strana tam je platená finančnou spoločnosťou a tá má svoje vlastné záujmy, ktoré sa potom presadzujú. Ovládajú média a ovplyvňujú nimi ľudí. Často jedna spoločnosť ovláda aj viacero strán.

-Ako to, že to tí ľudia tam nevidia? Nemajú internet?

-Majú. Keď sa snažia niekde napísať pravdu, neveria ničomu a označia to ako konšpirácia. Tomu, kto to presadzuje, nadávajú utopista. Žijú si pevne v tom  neskutočnom svete a hádajú sa o tom, ktorá strana je lepšia, tak ako my.

-A to je tam tak iba na Slovensku, alebo v celom svete?

-Ale kde, prosím ťa!!! Celý svet je ovládaný bankami. Ale tomu nikto nechce veriť. Banky si tam samé vyrábajú peniaze bez ničoho. Európska únia je zmanipulovaná a robí úplne hlúpe kroky. A aby internet nemohol šíriť tie konšpirácie, snažia sa kontrolovať i ten.

-A to si tí ľudia nechajú?

-Áno. Je to pre mňa neuveriteľné. Predstav si, že tam na tom Slovensku prepukol škandál, na verejnosť sa dostali odpočúvania, ktoré dokazujú skorumpovanosť valnej väčšiny strán. Tou istou spoločnosťou!

-Predpokladám, že to bude impulz na zmenu a končí to happy-endom. Nuda.

-Nie. Kdeže, oni sa ďalej hádajú o stranách, zvolia pár nových ľudí, pár krát prídu vymrznúť na námeste, zakričia pár hesiel a potom naklusajú k urnám a niekoho zvolia. Tých, ktorí sú proti tomu zosmiešňujú alebo im neveria. Aké je to riešenie nikoho nevoliť? A väčšina nejde ani protestovať, dokonca.

-Aké je to riešenie voliť podvodníkov? Ako je to možné Vlado? Veď tá kniha je moc nereálna aj na sci-fi. Takí by ľudia nikdy neboli.

Odmlčal som sa a pozrel som sa von. Stále snežilo. Povzdychol som si, ťukol som niečo na počítači a vypol som ho.

-Tak ako si teda zahlasoval, Vlado?

-Za jeho odvolanie. Zlodejov nikdy tolerovať nebudem. Ale vieš, chvíľku, chvíľku som sa cítil ako tí ľudia v tej knihe. Chcel som ho ponechať, veril som mu. Neviem prečo, asi mi šibe.

-Nečítaj také utópie a ži v normálnom svete. Normálne sa na tom musím smiať.

-Utópia. Tým slovom oni nazývajú náš svet, Norbert.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?